U Lisabonu je 19. i 20. novembra 2010. godine održan NATO samit. Predsjednici država i vlada zemalja članica NATO-a usvojili su novi Strateški koncept, dokument na osnovu koga će Savez funkcionirati u narednih 10 godina.
Generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen rekao je da je ovo jedan od najvažnijih samita u šezdesetjednogodišnjoj historiji NATO-a, napomenuvši da će usvojeni dokument garantirati efikasnost NATO-a u zaštiti sigurnosti, mira i napretka stanovništva i teritorija svojih zemalja članica.
NATO će se i dalje zasnivati na konceptu kolektivne odbrane, što podrazumijeva da sve zemlje solidarno brane bilo koju članicu u slučaju napada na nju i tako će i dalje ostati, potvrdio je Rasmussen, te naglasio da se svijet mijenja, kao i opasnosti s kojima smo suočeni, pa se i NATO tome mora prilagoditi.
Strateškim konceptom razvit će se savremene sposobnosti za odbranu protiv savremenih prijetnji i ojačati veze s partnerima širom svijeta, a dio toga bit će i novi početak odnosa s Rusijom s ciljem postizanja strateškog partnerstva, rekao je Rasmussen.
Dokument je akcioni plan sa konkretnim mjerama koje treba preduzeti i koje će se odmah početi primjenjivati, naglasio je generalni sekretar, dodavši da se u Lisabonu pokreće efikasniji, angažiraniji i isplativiji NATO.
NATO lideri su na Samitu odobrili i strategiju za Afganistan koja podrazumijeva postepeni prijenos odgovornosti za sigurnost u zemlji na afganistanske snage. Prijenos treba da počne 2011. i trajat će do kraja 2014. godine. Međutim, NATO će nastaviti da ima ulogu podrške i poslije tog datuma, dok god posao ne bude završen, rekao je Rasmusen. "Pokrenuli smo proces kojim će afganistanski narod ponovo postati gazda u svojoj kući", naglasio je Rasmussen na konferenciji za štampu u Lisabonu. U periodu tranzicije međunarodne snage će sve više služiti kao podrška afganistanskoj vojsci.
Na Samitu je ponovo potvrđena politika otvorenih vrata NATO-a. To podrazumijeva da u njegovo članstvo uđu sve zemlje koje ispune kriterije i žele da postanu članice, rekao je Rasmussen.
NATO lideri podržali evroatlantske integracije BiH
Šefovi država i vlada 28 zemalja članica NATO-a izrazili su punu podršku evroatlantskim integracijama BiH i ohrabrili domaće političke lidere da rade zajedno, udvostruče napore na poboljšanju efikasnosti i održivosti državnih institucija i nastave da provode reforme.
"Pozdravljamo napredak u primjeni reformi u BiH, stalne napore u procesu uništavanja viška naoružanja i municije, doprinos međunarodnoj sigurnosti, uključujući učešće u misiji ISAF", navodi se u Deklaraciji koju su usvojili lideri zemalja članica NATO-a na kraju dvodnevnog Samita NATO-a u Lisabonu. Učesnici NATO samita pozdravili su uspješno provedene izbore u BiH.
"Potvrđujemo odluku ministara vanjskih poslova NATO-a od aprila da pozovu BiH da se pridruži Akcionom planu članstvo u NATO (MAP), ovlašćujući Vijeće da prihvati prvi Godišnji nacionalni program BiH u okviru MAP-a tek onda kada nepokretna vojna imovina identifikovana kao neophodna za buduće svrhe odbrane bude zvanično registrirana kao državna imovina BiH i stavljena na upotrebu Ministarstva odbrane", navodi se u Deklaraciji.
U Deklaraciji se dalje navodi da će NATO lideri prihvatiti ubrzanje procesa postizanja evroatlantskih aspiracija BiH, te da će NATO sa svoje strane nastaviti da pruža tehničku pomoć BiH u provođenju reformi, uključujući pomoć neophodnu za početak MAP-a.