DIREKTNA STRANA ULAGANJA U BIH
Institucije, kompanije i pojedinci iz inostranstva, zainteresirani za informacije o prilikama za investiranje u Bosni i Hercegovini i poslovnoj klimi u našoj zemlji, za više informacija i podršku mogu se obratiti najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Bosne i Hercegovine.
Podaci o diplomatskom-konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine, sa kontakt podacima dostupni su ovdje (linkovati za dio nove web stranice sa navedenim podacima - http://mfa.ba/index.php/bhs/diplomatska-predstavništva).
Takođe, potencijalni investitori iz inostranstva za detaljne informacije mogu se obratiti Agenciji za promociju stranih investicija u Bosni i Hercegovini (FIPA) ili direktno entitetskim vladama, odnosno Vladi Brčko Distrikta BiH, kao i privrednim komorama FBiH i RS.
FIPA: http://www.fipa.gov.ba/
Vlada Republike Srpske: https://www.vladars.net/sr-sp-cyrl/Pages/default.aspx; Ministarstvo privrede i preduzetništva - Invest Srpska (www.investsrpska.net)
Vlada Federacije BiH: http://www.fbihvlada.gov.ba
Vlada Brčko Distrikta BiH: http://www.bdcentral.net/
Privredna/Gospodarska komora Federacije BiH: http://www.kfbih.com/
Privredna komora Republike Srpske: https://komorars.ba/
Savjet ministara Bosne i Hercegovine je zadužio Agenciju za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) da pruži podršku direktnim stranim investicijama i da olakša priliv stranih ulaganja u našu zemlju. Agencija FIPA sarađuje s institucijama vlasti i investitorima, te pomaže nadležnim vlastima da poboljšaju zakonski okvir za strana ulaganja.
FIPA takođe pomaže investitorima da uspostave kontakte s javnim i privatnim sektorima BiH.
Pokazatelji koji se odnose na priliv investicija, uspostavu kontakata i studije privrednih sektora omogućavaju da investitori budu u potpunosti informisani o investicijskim mogućnostima koje Bosna i Hercegovina trenutno nudi. Osim toga, FIPA usko sarađuje i sa ambasadama i diplomatskim predstavništvima Bosne i Hercegovine, koji takođe mogu pomoći investitorima da istraže mogućnosti ulaganja u BiH.
FIPA pruža informacije, analize i savjete potencijalnim investitorima o poslovnom i investicijskom okruženju, uključujući:
-zakonodavstvo koje se odnosi na direktna strana ulaganja
-podsticaje koji se odnose na ulaganja
-ekonomska i poslovna kretanja u zemlji
FIPA identificira i predstavlja postojeće bh. mogućnosti za strana ulaganja :
-investicijske projekte u fazi razvoja ili projekte koji su već spremni za realizaciju
-preduzeća u procesu privatizacije
-domaće firme koje traže stranog poslovnog partnera
FIPA pruža pomoć potencijalnim investitorima i onima koji su već investirali u zemlji kroz :
-saradnju s javnim i privatnim sektorom
-saradnju s vladinim i nevladinim institucijama kako bi se olakšao privredni razvoj
-saradnju s lokalnim, regionalnim i međunarodnim organizacijama kako bi se poboljšalo okruženje za ulaganja
FIPA - Baza podataka o investicijskim projektima
FIPA baza podataka, sa preko 400 investicijskih projekata, ima za cilj da olakša stranim investitorima da pronađu svoje poslovne interese u Bosni i Hercegovini. Investicijski projekti su selektirani na osnovu interesa domaćih partnera za suradnju sa stranim investitorima i pripadaju različitim sektorima: poljoprivreda i prozvodnja hrane, matalni sektor, automobilska industrija, turizma, energetika i mnogi drugi, i mogu se jednostavno pretraživati po sektorima i podsektorima. Projekti su prikazani u sažetom obliku sa osnovnim informacijama: opisom projekta, investicijskim troškovima i željenim oblikom suradnje sa stranim partnerima. Ukoliko je strani investitor zainteresiran za određeni projekat, FIPA će sa zadovoljstvom dostaviti kontakte predlagača projekta i dodatne informacije o projektu. Nadamo se da će Vam ova baza investicijskih projekata biti korisna i pomoći Vam u pronalaženju prikladnih poslovnih partnera za investiranje u Bosni i Hercegovini.
Projekti su dostupni samo na engleskom jeziku i mogu se pretraživati na sljedećem linku. (http://www.fipa.gov.ba/investinbih/)
Potencijalni investitori za dodatne informacije mogu konsultovati i druge institucije u Bosni i Hercegovini navedene ovdje (linkovati na http://mfa.ba/index.php/bhs/ekonomija/korisni-linkovi)
Pregled stanja Direktnih stranih ulaganja mogu se pronaći na stranici Centralne banke BiH http://statistics.cbbh.ba/Panorama/novaview/SimpleLogin_bs_html.aspx
Pregled tokova Direktnih stranih ulaganja može se pronaći na stranici Centralne banke BiH http://statistics.cbbh.ba/Panorama/novaview/SimpleLogin_bs_html.aspx
Priliv direktnih stranih investicija u Bosnu i Hercegovinu u prvoj polovini 2020. godini iznosio je 358,1 milion KM, što je manje za 45,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH).
Najznačajniji priliv je iz Austrije 84,2 miliona KM i Hrvatske 66,9 miliona KM, a slijede Turska sa 39,9, Nizozemska 37,5, Njemačka 36,2 i Slovenija sa 34 miliona KM.
U prvoj polovini 2020. godine najviše je investirano u finansijske uslužne djelatnosti i to 121,8 miliona KM (u te finansijske djelatnosti ne ulaze osiguranja i penzijski fondovi).
Pored investicija u finansijske uslužne djelatnosti, velika ulaganja su bila i u trgovini na veliko, osim trgovine motornim vozilima, 84,2 miliona KM. U poslovanje nekretninama ukupno je investirano 43,2 miliona KM, a u proizvodnju i snabdijevanje električnom energijom 17,4 miliona KM. Među oblastima, u koje je najviše investirano u prvoj polovini ove godine su i upravljačke djelatnosti u koju je uložen 11,1 miliona KM.
Priliv direktnih stranih investicija u Bosnu i Hercegovinu u 2019. godini iznosio je 699 miliona KM, pokazuju podaci Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) koja je objavila statistiku direktnih stranih investicija za 2019. godinu.
U pogledu geografskog rasporeda, najviše priliva investicija tokom 2019. godine je iz Rusije (211 miliona KM), a onda iz Hrvatske (117 miliona KM).Posmatrano po djelatnostima, najviše ulaganja je realizovano u oblasti proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (202 miliona KM), finansijskih uslužnih djelatnosti (bankarski sektor, 154 miliona KM), i u oblasti trgovine na veliko (92 miliona KM). U pogledu geografskog rasporeda, najviše priliva investicija tokom 2019. godine je iz Rusije (211 miliona KM), a onda iz Hrvatske (117 miliona KM).
Ukupno stanje direktnih stranih investicija u BiH do sada iznosi 15,02 milijardi KM. Ovaj iznos predstavlja rezultat investiranja u prethodnim godinama, kao i poslovanja preduzeća u stranom vlasništvu. Najveći iznos stanja direktnih investicija se i dalje odnosi na Austriju (2,7 milijardi KM), Hrvatsku (2,4 milijarde KM), Srbiju (blizu 2,0 milijardi KM) i Sloveniju (preko 1,0 milijardi KM). Posmatrano po djelatnostima, najviše stanje direktnih stranih investicija je u oblasti finansijskih usluga (3,7 milijardi KM), zatim u oblastima telekomunikacija (1,7 milijardi KM) i trgovine na veliko (1,2 milijardi KM).