Proces stabilizacije i pridruživanja
26. maja 1999. godine Evropska komisija je predložila pokretanje Procesa stabilizacije i pridruživanja (PSP) za Zapadni Balkan. Ovaj proces predstavlja posebnu vrstu regionalnog pristupa EU državama Zapadnog Balkana, kojima se pruža prilika da, na osnovu njima prilagođenog pristupa, postanu punopravne članice EU. U procesu su naglašene komponente stabilizacije, regionalne saradnje i razvijanja dobrosusjedskih odnosa.
Tri su ključna instrumenta Procesa stabilizacije i pridruživanja: Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), CARDS kao instrument finansijske pomoći EU zemljama procesa, i mreža preferencijalnih trgovinskih aranžmana. Uslovnim se, također, može smatrati četvrti element PSP-a o regionalnoj saradnji. U svojoj suštini, PSP služi kao okvir za pregovore između EU i zemalјa Zapadnog Balkana sve do njihovog eventualnog pridruživanja. Izvještaji o godišnjem napretku procjenjuju spremnost zemalja zapadnog Balkana u njihovom kretanju ka Europskoj uniji.
Pored velikog broja podsticaja finansijsko - materijalne prirode, PSP postavlјa i određene ekonomske i političke uslove. Ovaj proces uklјučuje snažnu podršku saradnji zemalјa u regionu, naročito u pogledu sklapanja sporazuma o slobodnoj trgovini i intenzivnijoj saradnji na pitanjima sadržanim u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), naročito onima koji su od zajedničkog interesa.
Jedinstvenost ovako ustanovlјenog regionalnog pristupa je u njegovoj prilagođenosti situaciji u svakoj od zemalјa. Način da se unaprijede odnosi sa svakom od zemalјa bio je da se sa svakom pojedinačno uspostavi ugovorni odnos. Sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) kreirani su u skladu sa specifičnostima svake pojedinačne države.