Generalni sekretar NATO-a razgovarao u Lisabonu o Samitu, strategiji i reformi
Dana 2. jula generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen boravio je u Lisabonu, Portugal, gdje će se održati naredni samit NATO-a u novembru ove godine. Tokom sastanaka sa premijerom Joséom Socratesom, ministrom vanjskih poslova Luisom Amadom, ministrom odbrane Santosom Silvom, te predsjedavajućim Parlamenta Jaimeom Gamom, generalni sekretar je razgovarao o predstojećem samitu, izradi novog Strateškog koncepta Saveza i reformi NATO-a.
Još jedna ključna tema dotakla se operacija Saveza, posebno u Afganistanu, gdje je nekih 270 portugalskih vojnika u sastavu Međunarodnih snaga za pomoć sigurnosti pod vodstvom NATO-a (ISAF). U cilju pomoći u jačanju snaga sigurnosti Afganistana, Portugal se nedavno obavezao na upućivanje 40 instruktora za misiju obuke NATO-a u ovoj zemlji.
Generalni sekretar je naglasio da postavljenje generala Petraeusa za novog komandanta ISAF-a “predstavlja samo primopredaju dužnosti komandanta, a ne promjenu strategije". Također je izrazio nadu da će do završetka Samita u Lisabonu u novembru Savez moći objaviti prijenos kontrole nad nekim provincijama u Afganistanu na domaće vlasti.
Tokom svoje posjete Lisabonu, generalni sekretar je obišao i Feira Internacional de Lisboa, lokaciju održavanja Samita NATO-a, te održao govor na Ekonomskom fakultetu Katoličkog univerziteta u Lisabonu.
U svom govoru gospodin Fogh Rasmussen podsjetio je prisutne na razloge formiranja NATO-a nakon završetka Drugog svjetskog rata. Dokaz njegovog uspjeha leži u činjenici da se od završetka hladnog rata broj njegovih članica skoro udvostručio nakon što su bivše sovjetske države tražile da se priključe "ovoj jedinstvenoj zoni stabilnosti, prosperiteta i zajedničkih vrijednosti."
Rekao je kako mi sada, baš kao i osnivači Saveza, “stojimo na pragu nove ere”. Terorizam, cyber napadi i piratstvo su samo tri primjera novih izazova koje NATO mora rješavati.
Generalni sekretar je rekao i da će novi Strateški koncept Saveza definirati NATO kao “modernizirani Savez” i “kooperativnog timskog igrača u globaliziranom svijetu”.