Političke blokade na Kosovu i u Bosni i Hercegovini prepreka napretku, rečeno parlamentarcima NATO-a na Balkanu
Petnaest parlamentaraca iz devet zemalja članica NATO-a boravilo je u posjeti Kosovu i Bosni i Hercegovini od 21. do 24. juna 2010. godine.
Na Kosovu se delegacija sastala sa domaćim liderima predsjednikom SEJDIUOM i premijerom Hashimom THAÇIJEM, kao i liderima kosovske Skupštine, uključujući i predsjedavajućeg Skupštine Jakupa KRASNIQIA, te članove različitih komisija. Delegacija se sastala i sa vladikom Atanasijem u manastiru Gračanica.
Komandant KFOR-a generalpukovnik Markus J. BENTLER održao je brifing za delegaciju, a razmijenjena su i viđenja sa međunarodnim zvaničnicima iz Međunarodnog civilnog ureda i OSCE-a, te šefovima Misije privremene administracije UN-a na Kosovu i Misije EU za vladavinu prava (EULEX).
Posjeta Gazimestanu, osjetljivom mjestu koje je tek nedavno prešlo pod zaštitu kosovske policije, omogućila je uvid u rješenja prenosa nadležnosti koje se provode, a niz brifinga u nacionalno podijeljenom gradu Mitrovici ukazalo je na izazove koji su i dalje prisutni na sjeveru Kosova.
Delegacija je stekla osjećaj da se postiže napredak na Kosovu, uz zastoje i u teškoj situaciji. I dalje su prisutni veliki izazovi, posebno na sjeveru Kosova, gdje je teško uspostaviti efikasnu vladavinu prava. Nesporazumi između Prištine i Beograda oko statusa Kosova su i dalje prepreka saradnji oko pitanja koja bi negdje drugo bila čisto tehnička pitanja. Korupcija je i dalje sveprisutna širom Kosova, iako nedavne inicijative EULEX-a počinju davati rezultate. Uloga KFOR-a je jednoglasno pohvaljena, iako su i domaći i međunarodni zvaničnici upozorili na prijevremeno ili nekoordinirano povlačenje. Više sagovornika je reklo kako bi predstojeće savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde moglo imati pozitivan utjecaj na trenutne političke blokade.
U Bosni i Hercegovini delegacija se sastala sa dvojicom od tri člana Predsjedništva, vodećim ljudima u Parlamentu, dva zamjenika ministra odbrane i načelnikom Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH. Delegacija se sastala i sa norveškim ambasadorom Janom Braathuom, kao predstavnikom NATO kontakt ambasade, te sa vodećim ljudima Štaba NATO-a u Sarajevu, EUFOR-a, Misije OSCE-a i Ureda visokog predstavnika.
Članovi delegacije su obaviješteni o političkoj paralizi koja muči institucije u zemlji, više visokih zvaničnika je izjavilo kako je zemlja ‘nefunkcionalna’, uz neslaganje njenih entiteta oko osnovnih pitanja o tome kako bi država trebala izgledati. Takav razvoj situacije je spriječio neophodnu ustavnu reformu.
Izuzetak vrijedan pažnje koji su naglasili i domaći i međunarodni zvaničnici predstavlja sektor odbrane: uspješno je formirano jedinstveno, multinacionalno Ministarstvo odbrane i jedinstvena vojska, uz značajnu podršku institucija NATO-a. Iako je zemlji uvjetno ponuđena dublja saradnja sa NATO-om kroz Akcioni plan za članstvo, ostaje nejasno da li će uvjeti koje je NATO postavio biti ispunjeni u bliskoj budućnosti. Malo je vjerovatno da će se pokrenuti daljnje značajnije političke inicijative uoči općih izbora u oktobru.