Novi Strateški koncept NATO-a bio je u fokusu razgovora Konferencije strateških vojnih partnera (SMPC), održane u Helsinkiju od 14. do 16. juna u organizaciji Savezničke komande za transformaciju (ACT).
Nedavni posao na izradi novog Strateškog koncepta NATO-a pružio je priliku predstavnicima glavnih štabova svih zemalja članica NATO-a, Partnerstva za mir (PfP), Mediteranskog dijaloga, Inicijative istanbulske saradnje i Kontakt grupe koji su prisustvovali ovom događaju da razgovaraju o strateškim pitanjima od značaja za NATO i njegove partnere.
Prema riječima generala francuskih Zračnih snaga Stéphanea Abriala, komandanta Vrhovne savezničke komande za transformaciju, Konferencija strateških vojnih partnera nije mogla biti održana u bolje vrijeme.
“Godina rada na novom Strateškom konceptu rezultirala je veoma plodonosnim zaključkom uz dostavljanje izvještaja NATO 2020 od strane dr. [Madeleine] Albright i drugih istaknutih stručnjaka”, rekao je Abrial tokom konferencije. “Sada se nalazimo na ključnoj raskrsnici kako ulazimo u fazu konsultacija koja će kulminirati izradom konkretnog koncepta. Ovim aktivnostima saradnje krećemo prema njegovom odobrenju od strane članica na Samitu u Lisabonu planiranom za novembar 2010. godine."
Konferencija je ugostila predstavnike iz 49 zemalja članica NATO-a i partnerskih zemalja i sastojala se iz Dana načelnika glavnih štabova i radionice. Dan načelnika glavnih štabova bio je posvećen promoviranju diskusije na strateškom nivou, a cilj perioda za pitanja i odgovore bio je predstaviti nacionalne perspektive.
Radionica, održana drugog dana, omogućila je ostalim načelnicima glavnih štabova, članovima Međunarodnog osoblja, Međunarodnog vojnog osoblja i stručnjacima ACT-a iz pojedinih oblasti da nastave razgovore i detaljnije obrade konkretna pitanja.
U svom obraćanju na konferenciji, admiral italijanske Mornarice Giampoalo Di Paola, predsjedavajući Vojnog komiteta NATO-a, naglasio je značaj i vrijednost doprinosa partnerskih zemalja u transformaciji NATO-a.
“Međusobno poznavanje vodi do boljeg razumijevanja i međusobnog povjerenja”, rekao je Di Paola. “Ova kulturološka dimenzija predstavlja osnovu za našu sposobnost da radimo jedni s drugima i da se zajednički suočimo sa zajedničkim izazovima.”