Grupa eksperata predstavila izvještaj o novom Strateškom konceptu NATO-a
Dana 17. maja, Grupa eksperata koju je imenovao generalni sekretar Anders Fogh Rasmussen kako bi postavili osnove za novi Strateški koncept NATO-a predstavila je svoju analizu i preporuke Sjevernoatlantskom vijeću.
Obraćajući se Vijeću, generalni sekretar je zahvalio ekspertima za njihov naporan rad. “Grupa je… dosegnula i izvan NATO-a, do civilnog društva i strateške zajednice, partnera i međunarodnih organizacija, posebno Ujedinjenih naroda, Evropske unije i OSCE-a”, rekao je.
“Kada sam u augustu prošle godine pokrenuo proces koji će dovesti do novog Strateškog koncepta NATO-a, obećao sam da će biti najotvoreniji, najtransparentniji i najsveobuhvatniji u historiji NATO-a. Grupa eksperata je sigurno ispunila to obećanje.”
Madeleine Albright govorila je o procesu, pozivajući se na svoju ulogu predsjedavajuće Grupe, kao i na ulogu zamjenika predsjedavajuće Jeroena van der Veera. “Tokom cijelog procesa slušali smo – i uzimali u obzir – različite stavove. Ipak, izvještaj koji danas predstavljamo je jednoglasan.”
Sekretar Albright je pojasnila dva glavna zaključka u izvještaju: “Prvo, stalna dužnost Saveza je da garantira sigurnost svojih članica. Drugo, taj cilj može postići jedino uz dinamičan angažman sa zemljama i organizacijama koje su izvan njegovih granica.”
U preporukama se poziva na planiranje i vojne vježbe za vanredne situacije kako bi se sve članice Saveza osjećale sigurnim, te kako bi Savez postao prilagodljiviji za suočavanje sa novim opasnostima “od izvora koji su geografski i tehnološki različiti”. Trebao bi ubrzati transformaciju putem razvoja “održivih, razmjestivih i interoperabilnih vojnih snaga”, poboljšati svoj kapacitet za brzi odgovor i pojačati obavezu zajedničkog finansiranja.
Ono što je bitno, “…partneri bi trebali imati veću ulogu u aktivnostima NATO-a”, rekla je dr. Albright. NATO bi trebao poboljšati svoju sposobnost da djeluje sa drugim zemljama i organizacijama, posebno sa Evropskom unijom u smislu dvostrukog članstva.
Također je izdvojila odnose između NATO-a i Rusije: “Jasno je da je u najvećem interesu NATO-a raditi sa Moskvom na izgradnji kooperativnog evroatlantskog sigurnosnog poretka i odgovoriti na zajedničke zabrinutosti poput terorizma, širenja nuklearnog oružja, piratstva i trgovine drogom.”
“Partnerstvo je… dvosmjerna ulica – ali iz perspektive Saveza, vrata za saradnju sa Moskvom trebaju ostati otvorena na svim nivoima.”
Sekretar Albright je rekla i da utjecaji na sigurnosno okruženju mogu biti potpomognuti i nastavkom NATO “politike postepenog širenja”.
Iako postoje ograničenja u resursima i odgovornostima NATO-a, kazala je, “NATO je više od vojnog saveza, on je, također, i politička zajednica.”
Na kraju, dr. Albright je naglasila potrebu da sve ove mjere prati obavezanost na organizacijsku reformu, kao i efikasniji napori na izgradnji domaće podrške mandatu NATO-a.
“NATO je ona vrsta organizacije kojoj države žele i odaberu da se priključe – ne samo zbog onoga šta radi već i zbog toga šta zastupa i u šta njegove članice vjeruju."
Kada je došao njegov red da se obrati Sjevernoatlantskom vijeću, gospodin Van der Veer naglasio je značaj održavanja i stvaranja podrške javnosti za Savez. Identificirao je tri elementa kao ključna za osiguranje takve podrške: "dokazana dostignuća, jasna strategija i povjerenje u ljude koji vode organizaciju ili njene ključne osobe."