Dana 20. maja, gospodin Anders Fogh Rasmussen boravio je u svojoj prvoj posjeti Bugarskoj u svojstvu generalnog sekretara NATO-a. Sastao se predsjednikom Georgijem Parvanovim, premijerom Boykom Borissovim, ministrom vanjskih poslova Nickolayem Mladenovim i ministrom odbrane Anyuom Angelovim.
Razmatrana su brojna pitanja na dnevnom redu NATO samita u novembru, uključujući misiju pod vodstvom NATO-a u Afganistanu, reformu NATO-a, protivraketnu odbranu i proces koji vodi do novog Strateškog koncepta. Također je razgovarano i o nekim ključnim regionalnim aspektima.
Uoči Samita
Generalni sekretar i njegov domaćin razgovarali su o pitanjima koja se tiču Strateškog koncepta koji će biti odobren u Lisabonu, a koji je predstavila Grupa eksperata u svom izvještaju 17. maja. Razmijenili su mišljenja o tome da novi Strateški koncept mora biti dokument usmjeren prema naprijed, koji postavlja viziju ne samo o tome šta bi Savez trebao uraditi već i šta bi trebao biti.
Također su se usaglasili da bi članice Saveza trebale dijeliti koristi i odgovornosti za protivraketnu odbranu. U javnom obraćanju u Glavnom domu vojske, generalni sekretar je rekao: “Vjerujem da je došlo vrijeme da krenemo naprijed i odredimo protivraketnu odbranu kao jednu od autentičnih misija Saveza. To je moj cilj za naredni samit NATO-a u Lisabonu.”
U vezi sa Afganistanom, gospodin Fogh Rasmussen je započeo sa pohvalama Bugarskoj za njen koristan doprinos u misiji ISAF-a pod vodstvom NATO-a. “Brojka od preko 50 vojnika je značajna za relativno malu zemlju”, rekao je.
Također je podsjetio da obuka afganistanskih snaga predstavlja ulaganje u tranziciju i ohrabrio sve članice Saveza, uključujući i Bugarsku, da razmotre slanje više osoblja za obuku.
Razmatranje regionalnih aspekata
O pitanju razvoja situacije na zapadnom Balkanu, gospodin Fogh Rasmussen je rekao: “Ohrabren sam napretkom na Kosovu, te činjenicom da mnoge zemlje ostavljaju naslijeđe iz nedavne prošlosti iza sebe. Budućnost cijelog ovog regiona je u EU i NATO-u.”
Završni razgovori su vođeni o situaciji u strateškom regionu Crnog mora.