Generalni sekretar o novom Strateškom konceptu NATO-a, protivraketnoj odbrani, jugoistočnoj Evropi
Tokom mjesečne konferencije za štampu održane 5. maja, generalni sekretar Anders Fogh Rasmussen govorio je o procesu koji vodi do novog Strateškog koncepta Saveza, budućnosti protivraketne odbrane za NATO, te o integraciji jugoistočne Evrope, posebno Bosne i Hercegovine.
Novi Strateški koncept
Govoreći o novom Strateškom konceptu NATO-a, generalni sekretar je objasnio da će Grupa eksperata, na čelu sa dr. Madeleine Albright, predstaviti svoj izvještaj 17. maja. Rekao je da je grupa uzela u obzir “najširi mogući obim stavova” kako je i traženo, te da će izvještaj biti javno predstavljen na konferenciji za štampu i postavljen na web stranici NATO-a.
Nakon detaljnog razmatranja i razgovora u glavnim gradovima zemalja članica Saveza, gospodin Rasmussen će započeti sa izradom prvog nacrta Strateškog koncepta ovog ljeta, a konačni dokument će usaglasiti sve članice Saveza tokom Samita u Lisabonu u novembru ove godine.
Protivraketna odbrana
O pitanju protivraketne odbrane, generalni sekretar je rekao da će članice Saveza odlučiti u Lisabonu o tome da li bi NATO trebao odrediti teritorijalnu protivraketnu odbranu kao misiju Saveza. Njegovo viđenje, rekao je, je jednostavno: “Trebali bismo. Zbog toga što postoji rastuća prijetnja. Zbog toga što Evropa treba nastaviti pružati doprinos za svoju vlastitu odbranu. I zbog toga što ima i političkog i vojnog smisla razgovarati sa Rusijom o saradnji oko protivraketne odbrane.”
Rekao je da je troškovima moguće upravljati: “NATO već izgrađuje sistem protivraketne odbrane kako bi zaštitio svoje oružane snage kada idu u misiju. Troškovi proširenja tog sistema kako bi se zaštitili ne samo naši vojnici već i stanovništvo … su manji od 200 miliona eura. Za period od deset godina. Podijeljeni između 28 zemalja članica NATO-a.”
Jugoistočna Evropa
U vezi sa jugoistočnom Evropom, gospodin Rasmussen je rekao kako osjeća “da postoji novi zamah u izgradnji trajne stabilnosti, ukoliko politički lideri iskoriste priliku”.
“Nedavna odluka ministara zemalja članica NATO-a o ulasku Bosne i Hercegovine u Akcioni plan za članstvo (MAP) šalje jasan signal da mi vidimo da je budućnost te zemlje u NATO-u. To postavlja jasne korake koje političko rukovodstvo treba napraviti kako bi se postigao napredak”, rekao je.
“Pozivam sve političke lidere u Bosni i Hercegovini da smognu hrabrosti da naprave taj korak kako bi se aktivirao MAP, za dobrobit svih ljudi u zemlji. Zbog toga što MAP može uzrokovati promjene koje vode do bolje budućnosti za njih.”