Načelnici glavnih štabova razgovarali o operacijama, transformaciji, resursima
Sjedište NATO-a, Brisel 5.-6. maj 2010. godine – Predsjedavajući Vojnog komiteta NATO-a admiral Di Paola predsjedavao je dvodnevnim sastancima 49 načelnika glavnih štabova iz zemalja članica NATO-a i partnerskih zemalja, te zemalja koje nisu članice NATO-a a pružaju doprinos sa svojim snagama, tokom kojih se vršila procjena operacija NATO-a i razgovaralo o transformaciji, saradnji i reformi.
Vrhovni komandant savezničkih snaga NATO-a za operacije admiral Stavridis, vrhovni komandant savezničkih snaga NATO-a za transformaciju general Abrial i predsjedavajući Vojnog komiteta EU general Hakan Syrén su, također, prisustvovali sastancima.
Tokom sjednice o državama koje nisu članice NATO-a a daju doprinos sa svojim snagama u KFOR-u, načelnike glavnih štabova su brifirali admiral Stavridis i gospodin De Kermabon, šef EULEX-a, Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu. Admiral Fitzgerald, komandant Komande zajedničkih snaga NATO-a u Napulju, i generalpukovnik Markus Bentler, komandant KFOR-a, također su učestvovali u razgovorima putem VTC veze. Prelazak KFOR-a na pozicije odvraćanja napreduje dobro. Međutim, ovaj proces zavisi od uvjeta i nije vremenski određen. Bliska i efikasna koordinacija između KFOR-a, EULEX-a, kosovske policije i lokalnih institucija i dalje je ključna za razvoj trajne stabilnosti.
U vezi sa operacijom NATO-a protiv pirata Ocean Shield, koja je produžena do 2012. godine, postignuća i uspjesi aktivnosti NATO-a protiv pirata u 2009. godini i u prvim mjesecima 2010. godine, uz koordinaciju sa EU i drugim međunarodnim akterima, imali su do sada pozitivan učinak. Međutim, prepoznato je da će za daljnji napredak biti potrebno razviti regionalne kapacitete za borbu protiv pirata: dugoročno rješenje ne može se naći samo putem pomorskih operacija.
Načelnici glavnih štabova su razmatrali i načine kako bi operacija “Active Endeavour”, pomorska operacija NATO-a za nadgledanje i pratnju u borbi protiv terorizma, bila što ekonomičnija, putem fokusiranja na poboljšanu razmjenu obavještajnih i drugih informacija između zemalja članica NATO-a i partnerskih zemalja.
U vezi sa Misijom NATO-a za obuku u Iraku (NTM-I), došlo je do značajnih postignuća, posebno u formiranju iračke federalne policije. Međutim, postoji stalna potreba za doprinosima zemalja članica NATO-a u smislu resursa i ekspertize u cilju podrške snagama sigurnosti Iraka, što će doprinijeti regionalnoj stabilnosti.
Vrhovni komandant za transformaciju general Abrial razgovarao je sa članovima Komiteta o načinima razvoja sposobnosti i obuke, te produbljivanja saradnje sa partnerima u oblasti sigurnosti kako bi se poboljšao sveobuhvatan pristup operacijama.
Načelnici glavnih štabova su ispitali i utjecaj i rizike od trenutne finansijske krize, konkretno vezano za potencijale, misije i strukture NATO-a. Prepoznali su potrebu za odgovarajućom ravnotežom između potreba i resursa.
Tokom sjednice Vijeća NATO-Rusija sa vojnim predstavnicima, svih 29 načelnika glavnih štabova odobrilo je plan rada Vijeća za 2010. godinu i izrazilo volju i ambiciju podizanja vojne saradnje između NATO-a i Rusije na viši nivo tokom naredne godine.
Ukrajinski načelnik Glavnog štaba armijski general Svyda informirao je Komitet o napretku učinjenom u aktivnostima reforme odbrane u Ukrajini u okviru Godišnjeg nacionalnog programa. Načelnici glavnih štabova posebno su pohvalili doprinos i obavezanost Ukrajine u misijama NATO-a, te u snagama NATO-a za odgovor.
Komitet je, također, pozdravio i doprinos Gruzije sa preko 750 vojnika u ISAF-u u provinciji Helmand, čime je Gruzija postala druga po veličini partnerska zemlja NATO-a koja daje doprinos sa svojim snagama. Razmijenjeni su stavovi sa generalmajorom Devijem Chankotadzeom, gruzijskim načelnikom Glavnog štaba o daljnjoj podršci NATO-a u transformaciji i procesu reforme oružanih snaga Gruzije.
Tokom drugog dana sastanaka, članovi Vojnog komiteta su se sastali sa predstavnicima zemalja koje nisu članice NATO-a a daju doprinos sa svojim snagama u ISAF-u i dobili najnovije informacije od strane komandanta ISAF-a generala McChrystala i visokog civilnog predstavnika ambasadora Sedwilla, putem VTC veze, o rezultatima trenutne strategije. Njima su se pridružili general Bismullah Mohammadi, načelnik Glavnog štaba Afganistana, i generalpukovnik Mohammad Munir Mangal, šef afganistanske policije, koji su svojim učešćem omogućili bolje razumijevanje trenutnog razvoja Snaga nacionalne sigurnosti Afganistana. U tom smislu, Vojni komitet je pozdravio obećanje dato od više država za dodatni doprinos u obuci Snaga nacionalne sigurnosti Afganistana.
Na kraju, generalni sekretar NATO-a gospodin Anders Fogh Rasmussen pridružio se načelnicima glavnih štabova tokom neformalnih razgovora, tokom kojih je naveo svoje ciljeve u vezi sa transformacijom i reformom NATO-a.
Zaključujući sastanak, admiral Di Paola podvukao je značaj vojnog vodstva NATO-a u pružanju savjeta sa visokog nivoa Sjevernoatlantskom vijeću i pravovremenih uputa strateškim komandantima NATO-a.