Na ovome mjestu možete dobiti informacije o
viznom režimu za građane BiH,
kao i za strance koji putuju u Bosnu i Hercegovinu
Državljani BiH za putovanje u zemlje članice EU i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma pored biometrijskog pasoša trebaju posjedovati novac u iznosu 35-70 eura za svaki dan boravka u zemljama EU. Granične službe mogu zahtijevati dokaz o posjedovanju novčanih sredstava za boravak u određenoj zemlji ili informaciju o adresi na kojoj ćete odsjest.
Državljani BiH pri putovanju u zemlje članice EU i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma moraju posjedovati putnu ispravu koja važi najmanje 3 mjeseca od datuma namjeravanog boravka u zemljama članicama EU ili potpisnicama Šengenskog sporazuma.
Državljani sljedećih država mogu ući u Bosnu i Hercegovinu, osim s putnom ispravom ili sa valjanom ličnom kartom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo:
- države članice Evropske unije
- države potpisnice Šengenskog sporazuma
- Andora, Crna Gora, Lihtenštajn, Monako, San Marino, Srbija, Sveta Stolica i Švicarska Konfederacija.
Najmanji iznos novčanih sredstava koji je potrebno da posjeduju stranci koji putuju u Bosnu i Hercegovinu iznosi 150,00 KM (ili protuvrijednost u stranoj konvertibilnoj valuti) za svaki dan namjeravanog boravka.
Izaberite državu iz izbornika za brzi pristup informacijama.

Republika BJELORUSIJA |
|
Konzularna pomoć:
Za konzularnu pomoć nadležna je ambasada BiH u Moskvi, Rusija.
Viza potrebna za sljedeće vrste putnih isprava za državljane BiH:
Obična biometrijska putna isprava |
NE |
(do 5 dana - vidjeti pojašnjenje) |
Službena biometrijska putna isprava |
NE |
(do 30 dana - vidjeti pojašnjenje) |
Diplomatska biometrijska putna isprava |
NE |
(do 30 dana - vidjeti pojašnjenje) |
Viza se izdaje u jednom od diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Bjelorusije (podaci dostupni na internet stranici: http://belarusfacts.by/belembassy).
Državlјanima BiH, nosiocima obične putne isprave, koji u Bjelorusiju ulaze vazdušnim putem preko Međunarodnog aerodroma Minsk (izuzev onih koji u Minsk dolaze sa teritorije Ruske Federacije ili nastavlјaju let za Rusku Federaciju) odobrava se ulazak i boravak do pet (5) dana bez vize u Republici Bjelorusiji. Pri ulasku strani državlјani trebaju posjedovati važeću putnu ispravu i dovolјna novčana sredstva (25 eura za svaki dan boravka, u stranoj valuti ili bjeloruskim rublјama), polisa zdravstvenog osiguranja važeća za Bjelorusiju, u vrijednosti od najmanje 10.000 eura. Odluka koju je potpisao predsjednik Republike Bjelorusije (Dekret broj 8) stupa na snagu 12. februara 2017. godine.
Državlјani ugovornih strana koji imaju važeće diplomatske i službene pasoše mogu ući, boraviti, napustiti ili prolaziti kroz teritoriju druge ugovorne strane u periodu koji nije duži od 30 (trideset dana) u kalendarskoj godini, od dana prvog ulaska.
Državljanima Republike Bjelorusije, nosiocima običnih putnih isprava, prilikom ulaska, izlaska ili prelaska preko teritorije Bosne i Hercegovine potrebna je viza. Viza se izdaje u Ambasadi BiH u Moskvi, Rusija.
Konzularna taksa za vize: taksa za izdavanje vize (redovna procedura izdavanja viza u okviru 5 radnih dana) je 60 eura za pojedinačne vize i 10 eura po osobi za grupne vize. U slučajevima kad se traži izdavanje vize po hitnoj proceduri (viza za 48 sati), taksa se udvostručava.
Sigurnosni uslovi: Nakon ulaska u zemlju potrebno je prijaviti se u policiju radi registrovanja boravka, a ako putnik odsjeda u hotelu to za njega može učiniti služba hotela. Registracija treba da bude upisana u pasoš, a ako to ne učini može doći do problema kao što je hapšenje od strane policije, novčane kazne itd. Uvijek je potrebno sa sobom nositi pasoš, jer ga u svakom momentu policija može zatražiti. U nedostataku pasoša sa urednom vizom, može doći do hapšenja, odvođenja u policijsku stanicu ili u tranzitni centar. Viza je neophodna i pri ulasku u samu zemlju. Savjetujemo oprez zbog nestabilne političke situacije. Izbjegavajte demonstracije i politička okupljanja. Prema informacijama organa vlasti Republike Bjelorusije stopa kriminaliteta je niža nego u Rusiji i zemljama okruženja, mada su moguće krađe i prevare usljed postojeće ekonomske situacije. Izbjegavati periferne kvartove i naselja u velikim graodvima, a naročito noću. Postoji rizik od nuklearne radijacije nakon katastrofe u Černobilu.
Sanitarni uslovi: Dobri, iako lošiji nego u zemljama EU. Bolnice u boljim uslovima nego ruske. Postoje privatne klinike sa vrlo visokim tarifama. Preporučuje se na putovanje imati obezbijeđeno odgovarajuće zdravstveno i putno osigurane. Mogući problemi pri pronalaženju i kupovini lijekova.
Za one koji planiraju duži boravak u zemlji potrebno je vakcinisati se protiv difterije, tetanusa, hepatitisa B i bjesnila, naročito za one koji imaju kontakt sa životinjama, te vakcinisanje protiv bolesti koje se prenose preko insekata.
Devizne norme: Osobe koje dolaze u Bjelorusiju moraju posjedovati novac u iznosu od 50 minimalnih plata u Bjelorusiji za boravak od 30 dana. Može se koristiti bilo koja valuta koja se može promijeniti u Nacionalnoj banci Bjelorusije. Potrebno je prijaviti novac pri ulasku i izlasku iz zemlje.
Pri iznošenju umjetničkih djela i antikviteta navedene je potrebno prijaviti Ministarstvu za kulturu.