Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH mr.sc. Josip Brkić održao političke konzultacije s izaslanstvom Republike Armenije
Zamjenik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine mr.sc. Josip Brkić predvodio je delegaciju Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine na političkim konsultacijama između Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstva vanjskih poslova Republike Armenije koje su danas, 09. maja 2024. godine, održane u Sarajevu. Delegaciju Ministarstva vanjskih poslova Republike Armenije predvodio je zamjenik ministra vanjskih poslova Republike Armenije Paruyr Hovhannisyan.
Teme konsultacija bile su bilateralna saradnja, aktuelna situacija u Bosni i Hercegovini i reformski procesi, te napredak naše zemlje na putu ka Europskoj uniji.
Zamjenik Brkić je istakao da je Bosna i Hercegovina predana svom putu u EU i nema alternative europskoj integraciji koju vidi kao šansu za stvaranje boljeg socijalnog okruženja, ekonomskog razvoja i političke stabilnosti, ali da istovremeno daje puni značaj svim prijateljskim zemljama u okruženju i svijetu, te tako najpredanije radi na napretku svih segmenata bosanskohercegovačkog društva u cjelini. Razgovarano je o značaju i ulozi Zapadnog Balkana u sferi geografskih, geopolitičkih, ekonomskih, sigurnosnih i ostalih aspekata.
Bilateralni odnosi dvije zemlje ocijenjeni su kao dobri i prijateljski te je izražena obostrana zainteresiranost za njihovo unapređenje. U tom smislu istaknut je značaj obostrane posvećenosti unapređenju i jačanju svih aspekata saradnje dvije zemlje kako na političkom tako i na ekonomskom polju, kao i proširenje saradnji na svim nivoima vlasti.
Sagovornici su tokom konsultacija razmijenili informacije o specifičnostima geografskih karakteristika dviju zemalja , geopolitičkim karakteristikama te o istorijskim činjenicama koje određuju i aktuelne političke prilike.
Tokom konsultacija istaknut je značaj reformskih procesa i jačanja demokratskih institucija.
Zajednički je ocijenjeno da mir i stabilnost trebaju biti ključni prioriteti i strateški ciljevi obje zemlje, a da se politički izazovi, bilo da se radi o unutrašnjim državnim pitanjima ili o pitanjima koja se tiču susjednih i ostalih zemalja, trebaju rješavati isključivo konstruktivnim dijalozima. Istaknuti su benefiti uključivanja u regionalne programe koji donose političku stabilnost, ekonomski rast, sigurnost i garantovana ljudska prava.