Ministri Konaković i Forto se susreli sa delegacijom kompanije Amazon Web Services
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković i ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine Edin Forto održali su dana 05. septembra 2024. godine radni sastanak sa delegacijom kompanije
Amazon Web Services (
AWS) i Blum instituta iz Sarajeva za umjetnu inteligenciju, uoči prvog
AI Summita koji se 05. i 06. septembra održava u glavnom gradu Bosne i Hercegovine pod pokroviteljstvom Predsjedništva Bosne i Hercegovine i uz podršku Ministarstva vanjskih poslova BiH.
Sastanku su ispred kompanije Amazon prisustvovali šef javnog sektora za Evropu, Srednji Istok i Afriku (EMEA) Jens Domel, šef razvoja poslovanja i tehnologije za zdravstvo za EMEA Razvan Ionasec, te pokretači inicijative za uspostavljanje Blum instituta za umjetnu inteligenciju u Sarajevu Admir Kulin i Edin Mehić, koji su i pokretači prvog "Kiss the Future: AI Summit" u Sarajevu.
Na sastanku je razgovarano o prednostima i mogućnostima saradnje Bosne i Hercegovine sa Amazon Web Services (AWS), a fokus je bio na inovacijama u oblasti vještačke inteligencije (AI) i uspostavljanju adekvatne digitalne infrastrukture, te potencijalnim zajedničkim projektima koji bi unaprijedili javni, zdravstveni, privredni, obrazovni i druge sektore u Bosni i Hercegovini.
Ministar Konaković je istakao da je Bosni i Hercegovini hitno potrebna digitalizacija, posebno u javnoj upravi sa ciljem poboljšanja efikasnosti i transparentnosti, te smanjenju korupcije. Ministar je naglasio da će Ministarstvo vanjskih poslova BiH pružiti neophodnu podršku iz svoje nadležnosti u ovoj oblasti na svim narednim projektima, a ne samo u organizaciji "Kiss the Future: AI Summit".
Ministar Forto je naglasio da dolazak AWS u Bosnu i Hercegovinu predstavlja krupan korak u razvoju ne samo usluga vještačke inteligencije nego sveukupne digitalizacije usluga i infrastrukture, te da BiH time preuzima vodeću poziciju u regionu kada je ova oblast u pitanju.
Potencijali strateške saradnja s AWS-om prepoznati su kao ključni korak u jačanju digitalne infrastrukture Bosne i Hercegovine i ubrzanju procesa evropskih integracija, sa posebnim akcentom na smanjenje korupcije u javnom sektoru, te značajnom povećanju produktivnosti i efikasnosti javnih servisa na svim nivoima vlasti u našoj državi.