Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, 20. septembra 2023. godine, treći dan zasjedanja Generalne skupštine UN-a sastao se sa ministrima zemalja članica Američko-jadranske povelje (A5).
U svom obraćanju ministar Konaković se osvrnuo na sigurnosne okolnosti sa kojima se svijet trenutno suočava sa uvjerenjem da je ovaj susret istovremeno i potvrda volje i spremnosti regije Zapadnog Balkana da intenzivira daljnju saradnju, reafirmira partnerstvo u duhu poštovanja dobrosusjedskih odnosa i zajedničkih interesa. Svoj stav i nadu o svjetlijoj budućnosti EU i Zapadnog Balkana ministar je ilustrovao citatom Nelsona Mandele „Uvijek se čini nemogućim, dok se ne učini“. Objasnio je to podsjećajući da je regija Zapadnog Balkana u posljednja dva desetljeća postigla značajan napredak iako je imala vrlo mračnu poslijeratnu stvarnost i tada se činilo nemogućim dovesti u savez zemlje Zapadnog Balkana. Sada su Albanija, Hrvatska, Crna Gora i Republika Sjeverna Makedonija članice NATO-a, Hrvatska je članica i NATO saveza i EU. Bosna i Hercegovina je zemlja kandidat za članstvo u EU i na tom putu napreduje, a saradnja BiH sa NATO savezom također umnogome doprinosi stvaranju naprednijeg i mirnog okruženja u regionu. Podsjetio je da se situacija posebno u BiH činila nemogućom ali nedavno usvojeni reformski zakoni nedvojbeno čine potrebne korake koji BiH približavaju EU. Trenutno je ključno da EU partneri prepoznaju i priznaju tu činjenicu, uvide naš napredak i da budući izvještaji Europske komisije pokrenu BiH prema paketu proširenja. Potrebno nam je razumijevanja i međusobno pomaganje u zajedničkim ali i pojedinačnim ciljevima koji vode u EU porodicu.
Ruska invazija na Ukrajinu podstakla je EU da shvati stratešku važnost regije Zapadnog Balkana, a Zapadni Balkan je potvrdio punu i nedvosmislenu predanost perspektivi članstva u EU i poziva na ubrzanje pristupnih procesa. Ovo je savršen zamah i trenutak koji čelnici EU trebaju iskoristiti za integraciju regije. Zapadni Balkan intenzivira strateški dijalog sa institucijama EU i kako je nedavno na samitu Brdo-Brijuni rečeno da se EU i Zapadni Balkan trebaju što prije pripremiti za proširenje, najkasnije do 2030. godine, možemo učiniti ono što se činilo nemogućim i to zajedničkim radom na dostizanju europskih standarda, dobrim upravljanjem, funkcionalnom trgovinom, gradeći stabilnost i sigurnost. Bilateralna i multilateralna saradnja moraju biti kontinuirani.
Na kraju je ministar Konaković izrazio nadu i optimizam da će naporan rad i transformacija zabilježiti rezultate koji će BiH i regiju Zapadnog Balkana dovesti do konačnog cilja.