MVP BiH u saradnji sa UNODA-om organizuje radionicu o Konvenciji o biološkom oružju (BWC)
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine organizuje 26. i 27. marta 2025. godine u Sarajevu, u saradnji s Jedinicom za podršku provedbi Konvencije o biološkom oružju pri Uredu Ujedinjenih naroda za poslove razoružanja (UNODA), radionicu o Konvenciji o biološkom oružju (BWC).
Radionica je organizovana kako bi se nadležnim institucijama i organima uprave Bosne i Hercegovine na svim nivoima vlasti ukazalo na obveze iz Konvencije o biološkom oružju (BWC) te potaknula regionalna i međunarodna saradnja uz razmjenu nacionalnih iskustava i najboljih praksi u provedbi BWC-a.
Obraćajući se učesnicima radionice pomoćnica ministra vanjskih poslova BiH za multilateralne odnose po ovlaštenju Aida Hodžić naglasila je da je globalna sigurnost ugrožena brojnim prijetnjama prirodnog i antropološkog porijekla, posebno ukazavši na značaj provedbe Konvencije o biološkom oružju u smislu sprječavanja zloupotrebe bioloških agensa kao oružja masovnog uništenja. “Bosna i Hercegovina mora da nastavi intenzivno da radi na jačanju kapaciteta i ovom radionicom MVP BiH i UNODA, sa partnerima Ministarstvom odbrane BiH i Ministarstvom civilnih poslova BiH, žele postići bolje institucionalno razumijevanje veličine ove prijetnje i važnosti njene kontinuirane provedbe, pri čemu je moguće dobiti dodatnu podršku u provedbi”, istaknula je pomoćnica Hodžić.
Ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u Bosni i Hercegovini Julian Reilly u svom obraćanju je kazao: “Ujedinjeno Kraljevstvo je predano radu sa svojim saveznicima i partnerima na održavanju, ažuriranju i jačanju međunarodnih režima, ugovora, inicijativa i globalnih normi koje podupiru globalne ciljeve neširenja i biosigurnosti te biološke sigurnosti, uključujući sprječavanje državnih i nedržavnih aktera u razvoju, proizvodnji, nabavi, prijenosu, skladištenju i korištenju biološkog oružja.” Dodao je da UK podržava Bosnu i Hercegovinu u naporima za jačanje biološke sigurnosti.
U svom uvodnom obraćanju zamjenik šefa Jedinice za podršku provedbi BWC-a dr Alex Lampalzer je istaknuo: “Iako je norma protiv namjerne upotrebe bolesti kao oružja jaka, ne bismo je trebali uzimati zdravo za gotovo. Kao što smo svjedočili, norme su oslabljene u drugim područjima sukoba. Štoviše, naučni razvoj kao i promjena u prirodi oružanog sukoba može povećati privlačnost i korisnost biološkog oružja. Stoga su potrebni naši zajednički napori kako bismo osigurali da se tabu protiv biološkog oružja poštuje.”
Pokrovitelj radionice je Vlada Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske putem UNODA-e u Ženevi. Konvencija, donesena 1972. godine, bila je prvi međunarodno pravni instrument koji zabranjuje oružje za masovno uništenje. BWC je potpisalo 188 država, među kojima je i Bosna i Hercegovina.