MVP BiH domaćin radionice o rodnim pitanjima u oblasti kibernetičke sigurnosti
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine bilo je domaćin dvodnevne radionice OSCE-a o rodnim pitanjima u oblasti kibernetičke sigurnosti, održane 25. i 26. marta 2025. godine. Radionica je organizovana u saradnji s OSCE-om, uz podršku Britanske ambasade u Sarajevu.
Skup su uvodnim riječima otvorili Aida Hodžić, p.o. pomoćnica ministra za multilateralne poslove u MVP BiH, Nj.E. Julian Reilly, britanski ambasador u Bosni i Hercegovini, te Thomas Bush, zamjenik ambasadora OSCE Misije u BiH.
Tokom svog obraćanja, Aida Hodžić je istakla važnost rodne perspektive u kibernetičkoj sigurnosti: “Cyber sigurnost nije samo tehnički izazov, već i ljudski izazov. Kao i svi ljudski izazovi, oblikuju ga iskustva, perspektive i doprinosi svih, uključujući žene i nedovoljno zastupljene grupe. Zato pitanje roda u cyber sigurnosti nije sporedna tema, već ključna dimenzija naših zajedničkih napora za izgradnju sigurnije digitalne budućnosti.”
Tokom radionice razgovarano je o značaju rodnih pitanja u međunarodnim odnosima, s posebnim fokusom na njihovu integraciju u vanjsku politiku i kibernetičku sigurnost. Razmotrena su ključna pitanja rodne ravnopravnosti u ovoj oblasti.
Poseban naglasak stavljen je na strategije za osnaživanje žena u procesu donošenja odluka u vezi s kibernetičkom sigurnošću, kao i na ulogu žena na rukovodećim pozicijama u međunarodnim organizacijama. Predstavljeni su napori OSCE-a u oblasti kibernetičke sigurnosti, uključujući 16 mjera za izgradnju povjerenja (CBMs), kao i regionalne i međunarodne inicijative za osnaživanje žena u ovoj oblasti.
Na radionici je učešće uzelo 35 učesnika iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije, Turske, Ukrajine, Moldavije, Albanije i Velike Britanije. Radionica je zaključena praktičnom vježbom, koja je omogućila učesnicima primjenu stečenih znanja i razmjenu iskustava.
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine nastavlja posvećeno raditi na jačanju rodne ravnopravnosti i unapređenju sigurnosnih politika na međunarodnom nivou.