Ministarstvo vanjskih poslova BiH
Skip Navigation Links
Vanjska politikaExpand Vanjska politika
AktuelnostiExpand Aktuelnosti
MinistarstvoExpand Ministarstvo
AmbasadeExpand Ambasade
Konzularne informacijeExpand Konzularne informacije
EkonomijaExpand Ekonomija
Međunarodna saradnjaExpand Međunarodna saradnja
Javne nabavkeExpand Javne nabavke
A-A+
Iz DKP i misija
25.11.2024 15:24
Ambasadorica Bojana Kondić Panić učestvovala u sjedištu UNESCO-a na predstavljanju publikacije Stanje tradicionalnih znanja o bioraznolikosti u BiH

Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Republici Francuskoj Bojana Kondić Panić učestvovala je 25. novembra 2024. godine u sjedištu UNESCO-a u Parizu na predstavljanju publikacije Stanje tradicionalnih znanja o bioraznolikosti u BiH, koja je objavljena na službenim jezicima Bosne i Hercegovine, kao i na engleskom jeziku.

U uvodnom obraćanju, ambasadorica Kondić Panić je, između ostalog, istaknula da objavljivanje ove publikacije predstavlja značajan doprinos u zaštiti naše civilizacije i planeta za buduće generacije. Dodala je da je publikacija više od procjene i da je dokaz moći partnerstva, saradnje i poštovanja različitih sistema znanja, posebno imajući u vidu da je proizvod saradnje profesora i istraživača sa Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Banja Luci te služi kao inspirativan primjer kako se globalna i lokalna perspektiva mogu spojiti u rješavanju zajedničkih izazova i stvaranju rješenja za održivu budućnost. Naglasila je i da su, u svijetu koji se bori s gubitkom bioraznolikosti, degradacijom ekosustava i eskalirajućim učincima klimatskih promjena, ovakvi zajednički napori ključni. Izrazila je zahvalnost UNESCO-u i programu LINKS na njihovoj neprocjenjivoj podršci, te dodala da kroz inicijative kao što je BES-Net, UNESCO nastavlja osnaživati zemlje poput BiH da iskoriste bogatu sinergiju između nauke, tradicionalnog znanja i kulturne baštine.                   

Univerzitet u Sarajevu i Udruženje za podsticanje uravnoteženog razvoja i kvaliteta života  FONDEKO, uz pomoć Sektora prirodnih nauka UNESCO, proveli su istraživački projekt na temu „Istraživanje lokalnog i tradicionalnih znanja kao podrška nacionalnom ekosustavu u BiH“.  Projekat su podržali i Program UN za okoliš World Monitoring Conservation Center (UNEP-WCMC), UNESCO-a i UNDP-a u okviru partnerstva Mreže usluga bioraznolikosti i ekosustava (BES-Net). Osim što je prva sveobuhvatna publikacija koja ispituje stanje tradicionalnog znanja u zemlji i regionu na ovu temu, ova publikacija doprinijela je i prvoj opsežnoj naučnoj procjeni stanja bioraznolikosti i usluga ekosustava u Bosni i Hercegovini.

Predstavljanju publikacije prisustvovala je i pomoćnica generalne direktorice UNESCO-a za prirodne nauke Lidia Brito, koja je izrazila zadovoljstvo i istaknula značaj ove teme posebice sa aspekta ispunjavanja ciljeva za održivi razvoj.

23.9.2011
Ministarstvo vanjskih poslova ne obavlja radnje registracije kancelarije i/ili predstavništva inostranih medijskih kuća. Zavisno od sjedišta predstavništva registrovanje pravnog lica obavljaju nadležni lokalni organi.
23.9.2011
Ured za odnose sa javnošću Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine je opredijeljen blagovremenom obezbjeđivanju kompletne informacije o svim aktivnostima koje se sprovode u sjedištu i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine.