Veleposlanstvo BiH u Zagrebu organiziralo veče posvećenu Abdulahu Sidranu
Veleposlanstvo Bosne i Hercegovine u Zagrebu, u saradnji sa Fondacijom Sidran, upriličilo je večer posvećenu književnom i filmskom stvaralaštvu nedavno preminulog bosanskohercegovačkog književnika, člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i jednog od najznačajnijih filmskih scenarista u nekadašnjoj jugoslavenskoj kinematografiji Abdulaha Sidrana. Književna večer nazvanu po jednoj Sidranovoj pjesmi "Slijepac pjeva svome gradu" je 04. lipnja 2024. godine organizirana u Kulturno-informativnom centru veleposlanstva.
Ispred domaćina, Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj, prisutne goste, sudionike programa, predstavnike udruga, udruženja i zajednica, ugledne kulturne i javne djelatnike Republike Hrvatske i grada Zagreba pozdravila je veleposlanica BiH u Hrvatskoj Elma Kovačević-Bajtal.
U uvodu je prikazan slovenački kratki film "(A)TORZIJA", režisera Stefana Arsenijevića, iz 2003. godine a za koji je scenario napisao Abdulah Sidran. Ovaj petnaestominutni film je nagrađen "Zlatnim medvjedom" na Berlinskom festivalu 2003. godine, te nagradom Еuropske filmske akademije, a u kategoriji kratkometražnog filma bio je nominovan i za Oskara.
O Sidranovom doprinosu filmskoj umjetnosti, napisanim scenarijima za neke od kultnih filmova jugoslavenske i bosanskohercegovačke kinematografije ("Sjećaš li se Doli Bell", "Otac na službenom putu", "Kuduz") govorio je poznati hrvatski filmski kritičar Ivan Žaknić. O poeziji Abdulaha Sidrana, ljepoti u jednostavnosti izričaja, melodičnosti Sidranovih pjesama govorio je poznati hrvatski i bosanskohercegovački pjesnik i književnik Enes Kišević koji je i pročitao nekoliko Sidranovih pjesama, kao što su "Bašeskija", "Ženska pjesma", "Zašto tone Venecija", "Mora", "Pao tespih", "Slijepac pjeva svome gradu", i "Na Kranjčevićevom grobu". O svojim sarajevskim drugovanjima s "drugom Avdom", njegovom društvenom angažmanu u "dejtonskoj" Bosni, prepiskama, međusobnoj podršci govorio je bh. akademik Esad Bajtal, dok je o susretima sa Abdulahom Sidranom i nekim zajedničkim putovanjima govorio književnik Sinan Gudžević.
Recitiranjem Sidranove pjesme "Potrebno mi je, dušo" kao i izvedbom dvije glazbene kompozicije prisutne je pozdravio glazbenik Mehmed Sadović Hadžibegović.
U ime Fondacije Sidran zahvalnost organizatorima večeri, Veleposlanstvu Bosne i Hercegovine u Zagrebu, uputila je putem video-linka predsjednica fondacije i kći Abdulaha Sidrana Miranda Sidran.