Promocija knjige "Katarina kraljica bosanska" Ibrahima Kajana u Kulturno-informativnom centru Veleposlanstva BiH u Zagrebu
Kulturno-informativni centar Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Zagrebu je 07. ožujka 2024. godine, povodom 545. obljetnice smrti kraljice Katarine Kotromanić rođ. Kosača, organizirao promociju knjige "Katarina kraljica bosanska", čiji je autor bosanskohercegovački i hrvatski pisac Ibrahim Kajan.
Predstavljanju knjige prethodio je nastup članica i članova Pjevačkog zbora Bosana iz Zagreba, koji su izveli dvije pjesme, Zemlja Tvrtka i Kulina bana, i Zemljo moja. U predstavljanju knjige su sudjelovali publicist i bivši zastupnik u Hrvatskom saboru Goran Beus Richembergh, profesorica hrvatskog jezika i književnosti i znanstvena suradnica na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje Ermina Ramadanović Harambašić, te književnik Ivo Mijo Andrić.
Goran Beus Richembergh je govorio o povijesnim prilikama u srednjevjekovnoj Bosni, događajima koji su prethodili padu bosanskog kraljevstva pod osmanlijsku vlast, odnosima u kraljevskoj obitelji kao i Katarininom odlasku iz Bosne, prvo u Dubrovnik a zatim u Rim, kao i izbjegličkom životu u Rimu, pod zaštitom rimskog pape.
Književnik Ivo Mijo Andrić je rekao da je Katarina, iako slomljena tugom zbog gubitka svega što je imala, ostala do kraja odana svojoj bosanskoj domovini i svome narodu izloženom osvajačkim pohodima i unutarnjim vjerskim trzavicama. O svemu tome kazuje i piše Ibrahim Kajan u romanu "Katarina kraljica bosanska". I pet stoljeća nakon progonstva kraljice Katarine "njezinu domovinu Bosnu i Hercegovinu zadesili su novi progoni i pomori, sa različitim protagonistima i razornim materijalnim posljedicama", rekao je Andrić.
U prepunoj dvorani Kulturno-informativnog centra, prisutnima se obratio i autor Ibrahim Kajan. Napomenuo da o kraljici Katarini, kao povijesnoj osobi, znamo relativno malo, ali da je i ono što znamo o njenom životu, gubitku supruga i djece i izgnaničkom životu u Rimu bilo dovoljno inspirativno za osmišljavanje romanesknog lika i simbola istinskog bosanskog duha. Priča o kraljici Katarini je istovremeno i priča o Bosni, kako onoj srednjevjekovnoj tako i ovoj sadašnjoj.
Autor romana Ibrahim Kajan, objavio je više pjesničkih zbirki obilježenih islamskom duhovnošću i mistikom, knjige putopisa "Al-Sajab i kamena vaza", "Pogled u Bosnu-tragom bosanskih kraljeva", "Grad velike svjetlosti-mostarske vedute", te publicističke knjige "Muslimanski danak u krvi", "Zavođenje Muslimana", i "Bošnjak na Trgu bana Jelačića". "Katarina kraljica bosanska" je njegov najpoznatiji roman.