Kampanja javne diplomatije Ministarstva vanjskih poslova BiH
„12 dana mira“ – New Delhi
U okviru kampanje Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine „12 dana mira“, Ambasada Bosne i Hercegovine u New Delhiju, u saradnji sa Nacionalnim Gandhi muzejom, organizirala je 1. oktobra 2021. godine u prostorijama Ambasade, izložbu fotografija i pisama Mahatme Gandhija i Lava Tolstoja.
Izložba je organizirana povodom 2. oktobra, Međunarodnog dana nenasilja i rođendana Mahatme Gandhija, velikog borca za samostalnost Indije mirnim i nenasilnim putem. Na izložbi je predstavljeno 35 fotografija i 11 pisama između dva svjetska velikana humanosti i otpora nenasilnim putem, kao i odjeća i pribor koju je Gandhi koristio.
Izložbi su prisustvovali članovi diplomatskog kora, direktor Nacionalnog Gandhi muzeja Shri A. Annamalai, predstavnici medija i akademske zajednice, a specijalni gost izložbe bila je unuka Mahatme Gandhija, Tara Gandhi Bhattacharjee, sa svojim sinom.
Svečanim presijecanjem vrpce izložbu su otvorili ambasador, direktor muzeja i Tara Gandi Bhattacharjee.
U svom obraćanju ambasador Muhamed Čengić je naglasio ulogu Mahatme Gandhija, političkog i duhovnog lidera za nezavisnost Indije i začetnika filozofije nenasilnog otpora, kao i inspiraciju za njegovu strategiju nenasilnog otpora, koju je pronalazio u djelima Lava Tolstoja. Pismo koje je 1908. godine Tolstoj napisao indijskim novinama pod naslovom “Pismo Hindusima” rezultiralo je intenzivnoj korespondenciji i dopisivanju između dva borca za mir. U tom dopisivanju Tolstoj je uvjerio Gandhija da odustane od nasilnih metoda i prihvati politiku neoružanog otpora. Kasnije će Gandhi u svojoj autobiografiji Tolstoja nazvati "najvećim apostolom nenasilja današnjice". Do koje mjere je Tolstoj inspirirao Gandhija pokazuje i to da je na prostoru Južne Afrike, Gandhi osnovao komunu pod nazivom „Tolstojeva farma“ gdje se intenzivno radi na implementaciji ideja nenasilja.
Direktor Nacionalnog Gandhi muzeja Annamalai se zahvalio na inicijativi o obilježavanju svjetskog dana nenasilja i predstavljanju Gandhijevog doprinosa indijskoj nezavisnosti. Govoreći o životnom putu Gandhija, istakao je da Gandijevo učenje ima tri osnove, nenasilne proteste, ustrajavanje na istini i individualno političko samoopredjeljenje, pri čemu se zalagao za pomirenje prakticirajući učenje Bude i proroka Muhameda.
U emotivnom obraćanju Tare Gandhi prenijeta je poruka univerzalne važnosti mira i tolerancije i „da je nenasilje oružje snažnih”.
Posjetiocima izložbe uručeni su pokloni, šalica sa motivima Starog mosta i flyer sa tekstom “Can we gift planet with twelve days of peace”.