Članstvo u Evropskoj uniji je jedan od osnovnih vanjskopolitičkih prioriteta Bosne i Hercegovine, što je i definirano u dokumentu "Strateški pravci i prioriteti za provođenje vanjske politike BiH", koje je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine usvojilo 26.03.2003. godine.
Bosna i Hercegovina, kao potencijalni kandidat, dijeli jednake vrijednosti - demokratija, ljudska prava i dostojanstvo, vladavina prava i tržišne ekonomije sa ostalim članicama Unije, kao i principe tolerancije, pluralizma, pravde, solidarnosti i polne jednakosti. Naša zemlja nastoji da uskladi svoj politički, ekonomski i institucionalni razvoj sa navedenim vrijednostima kako bi postala punopravnom članicom EU.
Proces pridruživanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji je dio Procesa stabilizacije i pridruživanja, odnosno političkog okvira EU prema zemljama Zapadnog Balkana uspostavljenog u maju 1999. godine. Proces stabilizacije i pridruživanja podrazumijeva nekoliko instrumenata za jačanje političkih, ekonomskih i institucionalnih odnosa između BiH i EU u svrhu pripreme za članstvo : Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju; Evropsko partnerstvo; Finansijsko-tehnička pomoć i ostali programi EU (IPA, TAIEX, Twinning); Politički dijalog, praćen saradnjom na području pravosuđa i unutrašnjih poslova, te saradnjom u okviru Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU.
Bosna i Hercegovina je 16.6.2008. godine u Luksemburgu potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom. Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju po prvi put je uspostavljen formalni ugovorni odnos između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. SSP je preferencijalni sporazum, koji treba doprinijeti ekonomskoj i političkoj stabilizaciji Bosne i Hercegovine, te uspostavi bliskih i dugoročnih veza između ugovornih strana. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je ratifikovan u Parlamentarnoj skupštini BiH i parlamentima zemalja članica i Evropskom parlamentu.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je stupio na snagu 01.06.2015. nakon što su Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i oba doma Parlamentarne skupštine BiH potvrdili i usvojili Izjavu o opredijeljenosti institucija Bosne i Hercegovine za sprovođenje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja EU, u skladu sa Zaključcima Vijeća za vanjske poslove EU.
Potpisivanjem i stupanjem na snagu SSP-a Bosna i Hercegovina ima pravnu obavezu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa EU pravnom stečevinom (tzv. acquis communautaire). SSP također predviđa promociju ekonomskih odnosa BiH i EU, uz postepeno razvijanje zone slobodne trgovine između dviju strana.
Sporazumom se uređuju (prema poglavljima): opći principi; politički dijalog; regionalna saradnja; slobodno kretanje robe, kretanje radnika, poslovno nastanjivanje, pružanje usluga, kretanje kapitala; usklađivanje zakona, provođenje zakona i pravila konkurencije; pravda, sloboda i sigurnost; politike saradnje; finansijska saradnja; institucionalne, opće i završne odredbe.
Reformska agenda je usvojena i na nivou Vijeća ministara i na nivou entiteta. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je 23.07.2015. usaglašeni tekst Reformske agende za BiH za period 2015-2018. Vlada Federacije BiH je 27.07.2015. dala saglasnost na Reformsku agendu za Bosnu i Hercegovinu. (Dom naroda Parlamenta Federacije BiH je 30.07.2015. usvojio Reformsku agendu za BiH za period 2015-2018. Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH je 01.08.2015. usvojio Informaciju o Reformskoj agendi za Bosnu i Hercegovinu za period 2015-2018.). Vlada Republike Srpske je 23.07.2015. godine usvojila Reformsku agendu za Bosnu i Hercegovinu za period 2015-2018. godina.
U svrhu blagovremene i cjelovite implementacije, prema odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, održani su prvi sastanci sljedećih zajedničkih tijela Bosne i Hercegovine i Evropske unije:
Također, održani su i sastanci pododbora:
-
Prvi sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i oporezivanje između BiH i EU (Brisel, 08. juli 2016. godine); Odbora za stabilizaciju i pridruživanje (Briselu 17. decembar 2015. godine);
Predstavnici Bosne i Hercegovine i Evropske unije parafirali su 18.07.2016. godine Protokol uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane. Protokolom se predviđaju tehničke prilagodbe trgovinskog dijela odredbi SSP-a vezano za izvoz iz BiH na tržište EU i izvoz EU u BiH, uzimajući u obzir pristupanje Hrvatske Evropskoj uniji u julu 2013. godine.
Više informacija o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju možete naći na stranici Direkcije za evropske integracije www.dei.gov.ba