Na ovome mjestu možete dobiti informacije o
viznom režimu za građane BiH,
kao i za strance koji putuju u Bosnu i Hercegovinu
Državljani BiH za putovanje u zemlje članice EU i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma pored biometrijskog pasoša trebaju posjedovati novac u iznosu 35-70 eura za svaki dan boravka u zemljama EU. Granične službe mogu zahtijevati dokaz o posjedovanju novčanih sredstava za boravak u određenoj zemlji ili informaciju o adresi na kojoj ćete odsjest.
Državljani BiH pri putovanju u zemlje članice EU i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma moraju posjedovati putnu ispravu koja važi najmanje 3 mjeseca od datuma namjeravanog boravka u zemljama članicama EU ili potpisnicama Šengenskog sporazuma.
Državljani sljedećih država mogu ući u Bosnu i Hercegovinu, osim s putnom ispravom ili sa valjanom ličnom kartom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo:
- države članice Evropske unije
- države potpisnice Šengenskog sporazuma
- Andora, Crna Gora, Lihtenštajn, Monako, San Marino, Srbija, Sveta Stolica i Švicarska Konfederacija.
Najmanji iznos novčanih sredstava koji je potrebno da posjeduju stranci koji putuju u Bosnu i Hercegovinu iznosi 150,00 KM (ili protuvrijednost u stranoj konvertibilnoj valuti) za svaki dan namjeravanog boravka.
Izaberite državu iz izbornika za brzi pristup informacijama.
UKRAJINA
|
|
Konzularna pomoć:
Za konzularnu pomoć nadležna je ambasada BiH u Budimpešti, Mađarska.
Viza nije potrebna na period koji ne prelazi 30 dana, u okviru perioda od dva mjeseca, od datuma prvog ulaska za sljedeće vrste putnih isprava za državljane BiH:
Obična putna isprava |
NE |
|
Obična biometrijska putna isprava |
NE |
|
Službena biometrijska putna isprava |
NE |
|
Diplomatska biometrijska putna isprava |
NE |
|
Državljenima Ukrajine nije potrebna viza prilikom ulaska/izlaska ili prolaska preko teritorija Bosne i Hercegovine na period koji ne prelazi 30 dana, u okviru od dva mjeseca, od datuma prvog ulaska.
Državljani Ukrajine, nosioci diplomatskih i službenih pasoša, izuzimaju se od obaveze pribavljanja viza za ulazak, izlazak, tranzit i boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine do 90 dana.
Obavještavamo da će Sporazum između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Kabineta ministara Ukrajine o uslovima uzajamnog putovanja državljana primjenjivati od 27. novembra 2011.godine
Ova Odluka se odnosi na kratkoročna putovanja (ulazak,izlazak, tranzit i boravak) državljana Ukrajine i Bosne i Hercegovine na teritoriju druge ugovorne strane na period koji ne prelazi 30 dana, u okviru perioda od dva mjeseca, od datuma prvog ulaska.
Navedeni bezvizni režim odnosi se na nosioce važećih pasoša, dječijeg putnog dokumenta, pomorskih knjižica i identifikacionih dokumenata za povratak.
Kabinet Ministara Ukrajine je 04.06.2015. godine Uredbom br. 367 donio Pravilnik kojim se regulira ulazak i izlazak na privremeno okupiranu teritoriju Ukrajine stranih državljana ili osoba bez državljanstva. Pravilnik propisuje da se ulazak i izlazak stranih državljana i osoba bez državljanstva sa privremeno okupirane teritorije Ukrajine obavlja preko tačaka kontrole prijelaza s pasošem i specijalnom dozvolom koju izdaje teritorijalni ured Državne migracijske službe. Popis tačaka kontrole prijelaza naveden je u prilogu 1 Pravilnika. U slučaju kršenja procedure ulaska i izlaska sa privremeno okupirane teritorije Ukrajine, koja je propisana navedenim Pravilnikom, osobe će snositi odgovornost.
Tekst Pravilnika o ulasku i izlasku na privremeno okupiranu teritoriju Ukrajine dostupan je na web stranici: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/367-2015-%D0%BF
Sigurnosni uslovi: Ministarstvo inostranih poslova BiH poziva državljane Bosne i Hercegovine da se suzdrže od putovanja u Ukrajinu zbog trenutnih nemira u toj zemlji.
MIP BiH savjetuje državljani BiH koji se trenutno nalaze u Ukrajini da razmotre mogućnost napuštanja te zemlje čim steknu sigurne uslove za to.
Potrebno je da se građani BiH, zbog sigurnosnih razloga, pridržavaju mjera sigurnosti i izbjegavaju javna okupljanja.
Bosanskohercegovački građani u Ukrajini, kojima je potrebna pomoć, istu mogu zatražiti u ambasadama Republike Hrvatske i Republike Srbije, te kontaktirati počasnog konzula naše zemlje u Ukrajini Andrija Vasiljkovskog na adresi Anri Barbjusa 49, 03150 Kijev.
Rodbina i prijatelji bh. državljana koji se nalaze u Ukrajini, ukoliko raspolažu bilo kakvim informacijama o potrebi pružanja pomoći njihovim rođacima i prijateljima, mogu se obratiti Ministarstvu inostranih poslova BiH na kontakt telefone 033/281-234, 033/281-191 i 033/281-189.
Zone rizika (koje treba izbjegavati) : Nijedna osim Černobila.
Pozivni broj: 380