Актуелности
Министар Конаковић примио у наступну посјету шефа Мисије IOM-а у БиХ и регионалног координатора за Западни Балкан Williama Davida Womblea
23.04.2026
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine
Министар иностраних послова Босне и Херцеговине Елмедин Конаковић примио је 23. априла 2026. године у наступну посјету шефа Мисије Међународне организације за миграције (IOM) у Босни и Херцеговини и регионалног координатора IOM-а за Западни Балкан Williama Davida Womblea.
Министар Конаковић изразио је добродошлицу господину Wombleu, пожелио му успјешан мандат и осврнуо се на досадашњу сарадњу, нагласивши очекивање да ће се успјешна сарадња Босне и Херцеговине и IOM-а наставити и у будућности.
Током разговора саговорници су размјенили мишљења о актуелним миграционим кретањима, приоритетима и изазовима у области управљања миграцијама и азилом. Министар Конаковић посебно је истакао интензивирање сарадње са агенцијама и институцијама Европске уније, укључујући FRONTEX, EUROJUST и EUROPOL.
У том контексту, министар је изразио захвалност IOM-у на континуираној подршци коју ова организација пружа Босни и Херцеговини, нарочито кроз стручну помоћ у јачању законодавног и управљачког оквира. Посебно је наглашена значајна улога IOM-а у подршци раду привремених прихватних центара (TRC) у периодима појачаног прилива миграната.
На крају сусрета, потврђена је заједничка опредијељеност за наставак блиске сарадње између БиХ и IOM-а, са циљем јачања институционалних капацитета и координисаног одговора на миграционе изазове, у складу са међународним стандардима и европским путем Босне и Херцеговине.

