Саопштења

Амбасада Босне и Херцеговине у Загребу организовала концерт „Хармонија без граница“ поводом Дана Европе

Саопштења

12.05.2026

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine

Галерија 1
Галерија 2
Галерија 3
Галерија 4
Галерија 5

Амбасада Босне и Херцеговине у Загребу, у сарадњи са Средњом музичком школом из Сарајева и Музичком школом Златка Балоковића из Загреба, те уз подршку Министарства културе и медија Републике Хрватске, канцеларије УНЕСКО-а у БиХ и Хрватског природословног музеја, организовала је 11. маја 2026. године концерт „Хармонија без граница“ у свечаној дворани Хрватског природословног музеја у Загребу.

Млади музичари из Сарајева и Загреба извели су заједнички умјетнички програм којим су послали снажну поруку отворености, сарадње и повезивања кроз културу и образовање. Концерту су присуствовали представници државних институција Републике Хрватске, дипломатског кора, међународних организација, културних и образовних институција, као и представници јавног и културног живота Загреба и Републике Хрватске.

Присутнима су се обратили амбасадорка Босне и Херцеговине у Републици Хрватској Елма Ковачевић Бајтал, изасланик министра вањских и европских послова Републике Хрватске Домагој Кнежевић, начелница сектора за међународну културну сарадњу и европске послове у Министарству културе и медија Републике Хрватске Тамара Крупски, директорка Хрватског природословног музеја Татјана Влаховић, те директори музичких школа Ален Хоџић и Марјан Крајна.

Амбасадорка Ковачевић Бајтал захвалила је свим институцијама, професорима и ученицима који су допринијели реализацији програма те нагласила да концерт „Хармонија без граница“ потврђује како умјетност и музика имају јединствену моћ да повежу људе без обзира на границе и различитости. Посебно је истакла значај заједничких наступа младих умјетника из Сарајева и Загреба као примјера сарадње која доприноси јачању међусобног разумијевања и европског духа заједништва.

У обраћањима је наглашено да култура и умјетност представљају једну од најважнијих области повезивања људи и друштава, нарочито међу младима који кроз заједничке пројекте развијају сарадњу, повјерење и нова професионална искуства. Истакнута је и важност обиљежавања Дана Европе кроз програме који промовишу дијалог, отвореност и заједничке европске вриједности, уз посебно признање институцијама и партнерима који континуирано подржавају културну и образовну сарадњу између Босне и Херцеговине и Републике Хрватске.

На крају концерта, амбасадорка Ковачевић Бајтал уручивала је захвалнице институцијама и партнерима који су подржали реализацију пројекта.

Сљедећи заједнички концерт двије музичке школе планиран је у Сарајеву, 10. јуна 2026. године.