Из ДКП и мисија
Амбасадор БиХ у Јапану Мато Зеко посјетио град Нагано
20.04.2026
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine
Амбасадор Босне и Херцеговине у Јапану Мато Зеко боравио је 17. априла 2026. године у службеној посјети граду Нагано, с циљем даљњег јачања сарадње између Босне и Херцеговине и јапанских партнера на локалном и регионалном нивоу.
Сарадња с градом Нагано и префектуром Нагано континуирано се развија, а током посјете потврђена је обострана спремност за њезино додатно унапређење кроз конкретне пројекте у подручју привреде, образовања, туризма и културе.
Посебан нагласак стављен је на академску сарадњу, укључујући споразуме између Нагано Университy и универзитета у Босни и Херцеговини.
Током посјете одржан је радни састанак с представницима привредно - трговинских комора Нагана. Представљене су инвестицијске могућности у Босни и Херцеговини, с посебним фокусом на индустријске капацитете, порезни систем и туристичку понуду, а јапански партнери исказали су интерес за привреду Босне и Херцеговине.
Централни дио посјете био је састанак с градоначелником Kenji Ogiwara, који је изразио снажну подршку даљњем развоју сарадње. Истакнута је посебна повезница између Нагана и Сарајева, као градова домаћина Зимских олимпијских игара, те могућности будућег братимљења и интензивније сарадње у подручју спорта, туризма и образовања.
У оквиру посјете наглашена је и потреба јачања сарадње између туристичких заједница, као и образовних институција, укључујући основне и средње школе, чиме би се додатно потакнуло међусобно разумијевање и размјена искустава.






