Iz DKP i misija

Veleposlanstvo BiH u Kopenhagenu organiziralo komemoraciju povodom obilježavanja 30. obljetnice genocida u Srebrenici

Iz DKP i misija

02.06.2025

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine

Galerija 1
Galerija 2
Galerija 3
Galerija 4
Galerija 5


Veleposlanstvo Bosne i Hercegovine u Kopenhagenu organiziralo je 02. lipnja 2025. godine komemoraciju povodom obilježavanja 30. obljetnice genocida u Srebrenici, po prvi put u suradnji sa Islamskom zajednicom Bošnjaka u Danskoj, Bosanskom udrugom Kopenhagen (BUK) i Bosanskim kulturnim centrom (BKC). Komemorativni događaj pod nazivom „Srebrenica – 30 godina poslije“ održan je u prostorijama Vartova u Kopenhagenu.  Program je obuhvatio: dokumentarnu izložbu „Srebrenica 1995”, video prikaz originalnog izvođenja kompozicije „Srebrenički inferno”, zvanična obraćanja predstavnika Bosne i Hercegovine i Kraljevine Danske, panel-diskusiju te interaktivni segment s publikom.
 
Program je otvorila veleposlanica BiH u Kraljevini Danskoj Anesa Kundurović Miljak, državna tajnica za vanjsku politiku Kraljevine Danske Lotte Machon te direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice BiH Muhamed Jusić. U svojim izlaganjima, govornici su naglasili važnost međunarodne solidarnosti, institucionalnog pamćenja, te uloge političkih i vjerskih institucija u procesu suočavanja s prošlošću i promociji pravde.

Veleposlanica Kundurović Miljak nazočila je također komemoracijama povodom obilježavanja 30. obljetnice genocida u Srebrenici u gradu Randers, koju je organizirala Udruga „Sabur“; te na centralnom okupljanju u Esbjergu u organizaciji IZBD.