Iz DKP i misija

Obilježena 30. obljetnica pogibije državnog izaslanstva RBiH na čelu s ministrom vanjskih poslova Irfanom Ljubijankićem

Iz DKP i misija

27.05.2025

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine

Galerija 1
Galerija 2
Galerija 3


Veleposlanica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj Elma Kovačević-Bajtal nazočila je 27. svibnja 2025. godine, u sklopu obilježavanja Dana Unsko-sanskog kantona, u mjestu Kremen kod Slunja, obilježavanju 30. obljetnice pogibije državnog izaslanstva RBiH na čelu s ministrom vanjskih poslova Irfanom Ljubijankićem.

Tom prigodom veleposlanica Kovačević-Bajtal je istaknula da je Irfan Ljubijankić poginuo u misiji mira, pokušavajući otvoriti vrata svijeta za jednu napaćenu i napadnutu zemlju. „Njegova žrtva nije samo gubitak za Bihać, već za cijelu Bosnu i Hercegovinu. U vremenu kada je istina bila ugrožena, a opstanak naše domovine doveden u pitanje, Irfan Ljubijankić je svojim riječima, djelima i držanjem pokazao što znači služiti narodu s dostojanstvom. Nažalost, ni danas, gotovo tri desetljeća kasnije, okolnosti njegove pogibije nisu do kraja razjašnjene“, naglasila je veleposlanica.

Posebnu zahvalnost uputila je premijeru Unsko-sanske županije Nijazu Hušiću na kontinuiranom zalaganju za njegovanje kulture sjećanja. Također, veleposlanica Kovačević-Bajtal zahvalila je i gradonačelnici Slunja, Mirjani Puškarić, na otvorenosti, gostoprimstvu i spremnosti da se kroz ovakve susrete gradi međusobno poštovanje i razumijevanje.

Spomen park „Dr. Irfan Ljubijankić“ u Slunju ušao je u završnu fazu izgradnje i po završetku će predstavljati prostor trajnog sjećanja na Irfana Ljubijankića - liječnika, humanitarca i državnika koji je dao život za ideale u koje je vjerovao. Istodobno, ovaj memorijalni kompleks će biti i podsjetnik na sve one koje simbolizira ovaj prostor, čineći ga mjestom dostojanstva, poštovanja i zajedničkog identiteta.

Irfan Ljubijankić bio je ministar vanjskih poslova RBiH od 23. lipnja 1994. godine do pogibije, 28. svibnja 1995. godine, kada je helikopter, s još tri visoke bh zvanice, pilotom i dvojicom članova posade, kojim se vraćao iz Bihaća u Zagreb, oboren raketom snaga Republike Srpske Krajine nedaleko od hrvatsko-bosanskohercegovačke granice, kod grada Slunja u Hrvatskoj.

U okviru boravka u Slunju veleposlanica Kovačević-Bajtal se sastala u odvojenim susretima sa gradonačelnicom Slunja Mirjanom Puškarić i načelnikom Općine Vojnić Nebojšom Andrićem.