Iz DKP i misija

U KIC-u Ambasade BiH u Zagrebu otvorena izložba „Kemal Monteno – Pamtim samo sretne dane“

Iz DKP i misija

04/20/2026

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine

Gallery 1
Gallery 2
Gallery 3
Gallery 4
Gallery 5
Gallery 6
Gallery 7
Gallery 8

U Kulturno-informativnom centru Ambasade Bosne i Hercegovine u Zagrebu, 17. aprila 2026. godine svečano je otvorena gostujuća izložba „Kemal Monteno – Pamtim samo sretne dane“, posvećena životu i bogatom muzičkom stvaralaštvu jednog od najznačajnijih kantautora ovih prostora, Kemala Montena.

Izložba je posvećena očuvanju sjećanja na Montenovu muziku i autentičnost, ali i da se novim generacijama približi njegovo stvaralaštvo, kroz sve one brojne kompozicije koje je kao autor muzike ili teksta napisao i za druge izvođače.

Izložbu je svečano otvorila ambasadorica Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj Elma Kovačević-Bajtal koja je u svom obraćanju istaknula značaj Montenovog umjetničkog naslijeđa kao trajne poveznice između Sarajeva i Zagreba, ali i šireg regionalnog kulturnog prostora. Naglasila je da Montenove pjesme i danas snažno odjekuju među publikom svih generacija, svjedočeći o univerzalnosti emocije koju je njegov rad nosio.

Prisutnima se obratila i autorica izložbe, muzeologinja i kustosica Amina Abdičević, koja je predstavila koncept izložbe i proces njenog nastanka, naglasivši važnost očuvanja sjećanja na umjetnike čije stvaralaštvo nadilazi vrijeme i granice. Također, okupljenima se obratio i direktor Croatia Records u Zagrebu Želimir Babogredec, istaknuvši dugogodišnji značaj Montenove muzike u diskografiji i kulturnom prostoru regije.

Posebno emotivan trenutak večeri upriličen je dolaskom istaknutog glumca Rade Šerbedžije, koji se u obraćanju publici prisjetio dugogodišnjeg prijateljstva i druženja s Kemalom Montenom. Prisutnima se također obratio i istaknuti hrvatski glazbenik Boris Novković.

Izložba, čiji grafički dizajn potpisuje Branko Dursum, realizirana je u okviru projekta „Sarajevo s ljubavlju Zagrebu“, simbolično povezujući dva grada kroz umjetnost, sjećanje i zajedničko kulturno naslijeđe.