Iz DKP i misija
Ambasador BiH u Japanu Mato Zeko posjetio grad Nagano
20.04.2026
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine
Ambasador Bosne i Hercegovine u Japanu Mato Zeko boravio je 17. aprila 2026. godine u službenoj posjeti gradu Nagano, s ciljem daljnjeg jačanja saradnje između Bosne i Hercegovine i japanskih partnera na lokalnom i regionalnom nivou.
Saradnja s gradom Nagano i prefekturom Nagano kontinuirano se razvija, a tokom posjete potvrđena je obostrana spremnost za njezino dodatno unapređenje kroz konkretne projekte u području privrede, obrazovanja, turizma i kulture.
Poseban naglasak stavljen je na akademsku saradnju, uključujući sporazume između Nagano University i univerziteta u Bosni i Hercegovini.
Tokom posjete održan je radni sastanak s predstavnicima privredno - trgovinskih komora Nagana. Predstavljene su investicijske mogućnosti u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na industrijske kapacitete, porezni sistem i turističku ponudu, a japanski partneri iskazali su interes za privredu Bosne i Hercegovine.
Centralni dio posjete bio je sastanak s gradonačelnikom Kenji Ogiwara, koji je izrazio snažnu podršku daljnjem razvoju saradnje. Istaknuta je posebna poveznica između Nagana i Sarajeva, kao gradova domaćina Zimskih olimpijskih igara, te mogućnosti budućeg bratimljenja i intenzivnije saradnje u području sporta, turizma i obrazovanja.
U okviru posjete naglašena je i potreba jačanja saradnje između turističkih zajednica, kao i obrazovnih institucija, uključujući osnovne i srednje škole, čime bi se dodatno potaknulo međusobno razumijevanje i razmjena iskustava.






